CEPHE

Mimari inşaat sektöründe cephe, bir yapının, binanın dış dışta kalan ön, arka ve yan yüzeylerini belirtmek için kullanılan bir mimari terimdir. Cepheyi bir nesnenin dış kabuğu gibi düşünebilirsiniz, kabuk nasıl içerisindeki nesneyi dış etkenlerden koruyorsa, yapılardaki cephe de binayı dış etkenlerden koruyan önemli birimlerden biridir ve nesnenin ilk görünen yeri olması itibari ile her alanda önemlidir.

Günümüzde inşaat sektöründe cepheler ve cephe tasarımları ilk önce planlanır hale gelmiş durumda, Çünkü yapı ilk önce dış cephesinden görünür ve buda pazarlama için ilk adımı oluşturur.

Cephe Sistemleri

Yapıların binaların cephelerinde kullanılan genelde alüminyum kompozit, silikon cam cephe, kapaklı cephe sistemleri gibi farklı adlarla bilinen farklı türler olsa da genel olarak Cephe giydirme sistemleri olarak geçen bu elemanlar, yapının ve binan görsel açıdan daha estetik durması adına yapılan sistemlerdir. 

Cephe Kaplama

Cephenin dış etkenlerden korunarak içeriyi daha iyi izole edebilmesi için cephenin belirli malzemelerle bunlar strafor, EPS, XPS, taşyünü gibi malzemelerle Cephe mantolama yapılarak soğuk havanın, yağmurun, suyun cephe ile temasını keserek daha iyi bir izolasyon ve koruma sağlaması adına yapılan işlemlere cephe kaplama denir.

Cephe Tasarımı

Cephenin hem izolasyon sağlamsı için yapılan montolama ve taş yünü ile yapılan cephe giydirme sistemlerinin daha iyi görseller ve albeni oluşturması belirli ilkelerle bir dizayn çerçevesinde cephenin güzelleştirmesi işine cephe tasarımı denir. Cephe tasarımında en önemli etken kullanılan malzemenin çeşidine göre uygun tasarımın yapılmasıdır. Kullanacağınız malzeme ne ise ona uygun format ta tasarım belirlenir. Bu malzemeler strafor söve, alüminyum kompozit, betopan, bordex, prekast, fibrebeton, taş kaplama ve benzeri malzemelerdir. 

Genel olarak inşaat sektöründe bu işi yapan mimar, müteahhit, inşaat mühendisleri, inşaat firmaları yapacakları yapının binanın cephe uygulamaları için ciddi rakamlar bütçeler ayırmaktalar, bu bütçeler paralar aslında işin tamamen iyi güzel görünmesi ve neticesinde pazarlanması.  İşte burada cephe tasarımı yapan firmalara ihtiyaç duymaktalar, çünkü gelişi güzel her hangi bir tasarım yapılmadan yapılacak cepheler harcanan onca paranın çöpe gitmesine sebep olabilir, yapınıza uyguladığınız malzemenin neticesinde düşündüğünüz gibi olmaması ile karşılaşabilirsiniz. Bu tarz sıkıntılarla karşılaşmamak için ilk önce cephe tasarımın yapılması daha sonra cephenin uygulanması en akıllıca ve uygun maliyetli çözüm olacaktır.

Cephe Boyası

Cephede kullanılan malzemelerin bir kısmının renkleri hazır istenilen renklerde malzemeler kullanılarak yapılırken, bir kısmı da sonradan boyanarak istenilen renkler belirlenir,  Tasarımda dekorasyonda aslında ilk temel iş renkler ile yapılandır. Renklerin kombinasyonu ile oluşan görsel bir hareketlilik katar, ne kadar farklı malzemelerde kullanılsa binada derinlikler üçüncü boyut oluşturulsa da tek renk yapılmış bir bina göze çok hoş gelmeyecektir. hem mazlemelerle cephede üç boyutu ve boya renkleri ile güzel kombinasyon yapılan cephe tasarımları daha iyi sonuçlar verir